Čo je Kratom?
KRATOM PREDÁVAME VÝHRADNE AKO SUROVINU K VÝROBE MYDIEL A INÉ PÍLINGOVÉ POUŽITIA. NIE JE URČENÝ NA KONZUMÁCIU ČLOVEKOM! VIAC V NAŠICH OBCHODNÝCH PODMIENKACH.
Strom - kratom - rastie voľne v južnej a strednej Ázii a botanicky sa nazýva Mitragyna speciosa Korth. Kratom môže dorásť do extrémnej výšky až 15 metrov a pokrýva plochu pôdy viac ako 5 metrov. Jeho listy sú tmavozelené s červenými, bielymi alebo zelenými stredovými žilkami. Podobný druh s názvom Hallea rastie divoko aj v niektorých častiach Afriky, ale nemal by sa zamieňať s rodom Kratom.
Rod Mitragyna patrí do čeľade Rubiaceae (kávovníky) a vyskytuje sa v tropických a subtropických oblastiach Ázie a Afriky. Ázijské druhy rodu Mitragyna sa zvyčajne vyskytujú v oblastiach dažďových pralesov, zatiaľ čo africké druhy často rastú v močiaroch.
Tradičné používanie kratomu siaha tak ďaleko do minulosti, že ho nemožno presne špecifikovať. V závislosti od jazyka a lokality sa používa niekoľko názvov, napríklad Krahtom, Ketum, Kakuam a Ithang. Kratom sa ako tradičný liek používa už stovky rokov. Rastlina je totiž jedinečná svojho druhu, pretože sa dá použiť na niekoľko rôznych účelov.
Zvyčajne túto rastlinu používali chudobní robotníci a roľníci, ktorí Kratom používali proti únave, aby mohli pracovať tvrdšie a dlhšie. Práve z tohto dôvodu sa užívanie kratomu spája s robotníkmi a roľníkmi v mnohých častiach Thajska.
Text vyššie slúži iba na informačné účely.